SAYFALAR

14 Mart 2015 Cumartesi

AMARULA AĞACI (MARULA)

         


            Bugünkü yazımı doğaya ayırmak istedim.Bu nedenle de Afrika da bulunan enteresan bir ağaç hakkında sizleri bilgilendirerek, sizlerin bilgisine değer katmak isterim.

     
            Başlıkta da belirttiğim gibi konumuz Amarula ağacı. Bazı yerlerde ismi Marula olarakta geçmekte olan bu ağacın en önemli ve gözde olan özelliği Dünya üzerinde tek olması ve yılda bir kez ürün vermesidir.Bu ağaç Afrika ülkesinde bulunmaktadır. Amarula ağacının içerisinde %17 oranında alkol bulunmaktadır. Protein açısından zengin olan ve içerisinde C vitamini barındıran tohumları, meyvesi yenen ve likör yapımında kullanılan bunun yanı sırada yağı ise önemli kozmetik firmalarında ham madde olarak kullanılmaktadır.Sağlık açısında katkısı bulunan bu tohumlar burun ve kulak damlası olarakta fayda sağlamaktadır.
       
      
  Amarula ağacı; meyvesini en sıcak ve kurak zamanda verir.Son derece sulu olan meyvesi aynı zamanda doğada bulunan hayvanlarında tercihidir. Hatta bu meyveden yiyen hayvanların içerisinde bulunan alkolden ve ürünün fazla tüketilmesinden dolayı bu alkolun etkisine girerek sarhoş oldukları görülmüştür. Ağacın bir diğer özelliği ise kendine verimli bir tür olmamasıdır. Bu nedenlede tozlaşma için en az bir erkek ve bir dişi ağacın bulunması gerekir.


       Amarula ağacı, yerli halk tarafından iyi bir geçim kaynağı sağladığı için nimet olarak kabul ediliyor. Ağacı yerinde görmek isterseniz; Afrika da, Etiopya ve Kwazula-Natal yani Güney Afrika bölgesinde yer almaktadır.
        


                    

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google+ Badge